Netsprint
 

Netsprint je poľský vyhľadávač, ktorého dejiny sa začínajú v roku 2000 vo Varšave. Vtedy bol spracovaný firmou XOR a ukázal sa najprv na servise Hoga.pl, ale už o rok neskôr producent založil portál NetSprint.pl.

V tom istom čase vzniklo vyše 140 miestnych servisov, ktoré využívali tento vyhľadávač a predovšetkým posilňovali jeho miesto na trhu. Netsprint postupne začal zaznamenávať čoraz väčšie úspechy, okrem iných získaním prvého miesta v rankingu PC World Komputer pre najlepší poľský vyhľadávač, a následne dvojkrátnym víťazstvom v súťaži Teraz Internet v kategórii: databáza, katalógy, vyhľadávače. Najväčším úspechom firmy bolo však nadviazanie spolupráce s portálom Wirtualna Polska, ktorý od toho času je jej najväčším partnerom. netsprint

Firma, ktorá pôsobí v Poľsku a Litve, podľa správ z júna 2009 vstupuje tiež na dánsky trh. NetSprint poskytne tam technológiu, ktorá dovolí európskym vydavateľom posilniť miesto na trhu reklám pay-per-click.

Hoci podľa hodnotenia firmy Gemius, Netsprint je na tretom mieste v Poľsku pokiaľ ide o populárnosť medzi používateľmi Internetu, jeho miesto na našom trhu je veľmi silné. Predbehli ho len dva svetské giganty – Microsoft a Google, a za nim zostalo dokonca populárne Yahoo. Tie výsledky sú dôkazom, aký úspech zaznamenal vyhľadávač Netsprint v priebehu len 9 rokov od jeho vzniku.