Google
 

Takmer každý používateľ internetu pozná vyhľadávač Google, no málo z nich pozná jeho dejiny. Zakladateľmi tejto populárnej americkej firmy sú Sergey Brin a Larry Page. Ich spoločné dejiny začínajú v roku 1995, kedy sa so sebou zoznámili počas prípravy na doktorát z informatických vied. Mali vtedy jeden plán, utvoriť všeobecne dostupný vyhľadávač, ktorý by pomáhal nájsť informácie v rôznych databázach. O rok neskôr uplatnili svoje sny, nový vyhľadávač nazvali BackRub. Vznikol v študentskom domove a v ich domoch, a každý kto mal k nemu prístup bol nadšený nápadom. google

Google bol založený na báze BackRub w 1998 roku v garáži Larryho, nielen vďaka dvom popredným doktorandom, ale tiež s pomocou investorov. Sergey i Larry zhromaždili milión dolárov pre rozvoj novej firmy Google Inc., ktorá bola oficiálne založená 7. septembra 1998. Jej názov vznikol kvôli omylu, mala znieť „googol”, ekvivalent čísla jeden a sto núl, no Larry zle vpísal pri registrácii domény a tak vzniklo "google".

Firma sa od tamtej doby začala rapídne rozvíjať, a jej zakladatelia patria k prvým na zozname najbohatších ľudí. W 2004 roku sa odhadovalo, že hodnota koncernu je 27 miliárd dolárov, súčasne je to 100 miliárd dolárov. Takto táto firma značne predbehla obrovské koncerny ako Microsoft a Coca-Cola. Podľa centra výskumov internetu Gemius 94,20% poľského trhu je dominované gigantom, ktorý patrí Brinovi i Pageovi. Štatistiky jasne určujú, že Google je najpopulárnejší vyhľadávač na svete a to sa pravdepodobne rýchlo nezmení.